קבוצת ביטוח

צור קשר

קבוצת ביטוח

ביטוח אחריות מקצועית לעורכי דין – מה חשוב לבדוק ומה אסור לפספס

עורך דין ממוצע, מטפל במקביל בעשרות לקוחות מדי חודש ונדרש להתעסק עם מידע רב, שחזורים, עדויות, הקלטות, איתור מידע חדש, נספחים, תאריכים, ועוד מגוון רב של פרטים קטנים. ככל שכמות הפרטים גדלה, כך גדלה האפשרות שתיפול טעות, שנושא יושמט ובמקרה הכי גרוע לקוח שייפול בין הכסאות. לשם כך ישנו ביטוח אחריות מקצועית לשכת עורכי הדין,

ביטוח אחריות מקצועית לעורכי דין, מעניק הגנה ביטוחית במקרה בו לקוח או גורם צד ג' מטעמו, נפגע באופן כלשהו כתוצאה מפעילותו המקצועית של עורך הדין שלו. זמני התגובה של עורכי הדין עשויים להיות קצרים ביותר שכן נדרשות החלטות מיידיות כמעט בעיקר כאשר ישנו הליך בבית המשפט.

במידה ועורך הדין לקח החלטה שגוייה, עשוי הלקוח לחוש כי נגרם לו נזק, ולתבוע את עורך הדין. על כן רצוי בהחלט כי במקרה שכזה יהיה ביטוח אחריות מקצועית המגן על עורך הדין לכל אורך הדרך.

מה מכסה ביטוח אחריות מקצועית לעורכי דין?

ביטוח אחריות מקצועית לעורכי דין מעניק מטריית הגנה ביטוחית עבור מחדלים, טעויות מקצועיות או חלילה רשלנות מקצועית, כל עוד כמובן מדובר באירועים שנוצרו ללא כוונת תחילה. מסיבה זו חברות רבות מבקשות ממבוטחיהם שלא להתחייב או להודות במחדל, טעות או רשלנות בטרם התייעצו עם עורך דין מטעמם, ובעניין זה לעיתים מותנה תוקף הביטוח כתנאי הכרחי. סעיף זה מכונה "איסור הודעה", ונפוץ למצוא אותו בפוליסות רבות.

סעיפים נוספים שראוי שיופיעו בפוליסה הם כיסוי אובדן מסמכים מקצועיים חשובים (לא כולל אג"ח ומסמכים בעלי ערך כספי) וכיסוי במקרה של הוצאת דיבה ובלבד שלא נעשתה במזיד.

עוד מומלץ להגדיר את האזורים הגיאוגרפיים בהם פועל עורך הדין (למקרים בהם עלולה להגיע תביעה מחו"ל).

תמהיל הסעיפים הנדרש בפוליסה הינו תוצאה ישירה של שקלול הפרמטרים של איש המקצוע ובין היתר את מידת עיסוקו במידע הרגיש והאם הוא עוסק בלקוחות מקומיים או בינלאומיים.

הרחבות שניתן לכלול בפוליסה

ישנן הרחבות רבות לפוליסה הבסיסית בהתאם לתחום עיסוקו של עורך הדין, במידה ומדובר ביועץ משפטי, תהא הרחבת סעיף ביטוחי עבור ייעוץ משפטי, ובמידה ומדובר במנהל עזבונות יוגדר סעיף כיסוי לעזבון המעניק הגנה מלאה עבור הצאצאים וכן הלאה.

  • עבור עורך דין שותף במשרד עורכי דין מומלץ לכלול בפוליסה גם את שותפיו.
  • עבור עורך דין שכיר מומלץ בתנאים מסויימים לכלול בפוליסה את מעסיקיו.
  • מומלץ להוסיף סעיף עבור מקרים בהם העורך דין פועל מטעם עורך דין אחר (עבור תביעה צד ג').
  • עבור עורך דין הפועל כיועץ משפטי מומלץ לבצע הרחבה מסוג "ייעוץ משפטי".
  • עבור עורך דין העוסק גם כנוטריון, מפשר, מגשר, מנהל עזבונות או כל פעילות מקצועית לגיטימית מומלץ להוסיף הרחבה בפוליסה.
  • מומלץ להגדיר את איזורי הפעילות של עורך הדין (למקרים בהם תגיע תביעה מחו"ל).
  • על מנת לכסות תביעות לאחר פטירת המבוטח, מומלץ להוסיף לפוליסה "כיסוי לעיזבון", ולכסות את שאריו וצאצאיו מחובת התשלום ופיצוי לנפגע.

כיסוי עבור עורכי דין העוסקים במקצוע ברמת סיכון גבוהה

ביטוח אחריות מקצועית לעורכי דין מקוטלג ברמות ודרגים שונים בהתאם להיקף פעילות עורך הדין השוטפת.

ביטוח זה דורש רמת דיוק גבוהה מאוד בנוגע לסעיפי הפוליסה וזאת בהתאם לרמת לקיחת ההחלטות ולסיכונים הנלווים להן.

ביטוח אחריות מקצועית לעורכי דין הממונים כמנהלי חברות

תחום פירוק החברות התרחב בשנים האחרונות, וכתוצאה מכך בית המשפט ממנה מטעמו עורכי דין למנהלים בפועל, מה ששינה את כל הגדרות התפקיד המסורתיות בענף, וכפועל יוצא, השתנה גם הכיסוי הביטוחי של עורכי הדין הללו, והפוליסה המקצועית הרגילה, המכסה רק רשלנות, מחדל או טעות מקצועית כבר אינה מספיקה עבורם.

קיים ביטוח אחריות מקצועית לעורכי דין המשמשים כמנהלי חברות כנאמנים במקרים של פירוק או כונסים. במקרה שכזה, להבדיל מביטוח עסק רגיל, נדרש כיסוי ביטוחי ייעודי לשם כך אשר יעניק הגנה ביטוחית מלאה עבור כל תרחיש.

החרגות בפוליסת ביטוח אחריות מקצועית

חשוב לדעת, ביטוח אחריות מקצועית אינו מכסה מעשי תרמית, מעילה באמון, פשע וכיוצא באלה, הוצאות שאינן בגדר האחריות המקצועית שרלוונטית לעריכת דין, פשיטת רגל או מינוי כונס נכסים לעסק או במקרה שעורך הדין בחר לפצות את הנפגע ללא אישור חברת הביטוח או נזקים שנגרמו כתוצאה מאירועים גרעיניים, רדיואקטיביים או כתוצאה מקרינה מייננת ונזק שנגרם כתוצאה מפעילות טרור, מלחמה, איבה, מרי או מהפכה.

לסיכום

תחום ביטוח אחריות מקצועחת לעורכי דין הינו מסועף ומורכב ביותר. ריבוי התחומים וריבוי סוגי הסיכונים האפשריים בכל תחום מביאים לכך שמבנה פוליסה אינו סטנדרטי כלל ועיקר, וישנו צורך באנשי מקצוע אשר יינתחו את הצרכים במיומנות ובדיוק מירבי, לשם עריכת פוליסה איכותית ומקצועית.

מידע נוסף

אופן הרכבת הפוליסה בהתאמה אישית בהתאם למגוון פרמטרים, לרבות תחום התמחות, רמת סיכון ומיקום גיאוגרפי 
למי מתאים עורכי דין עצמאיים, חברות המעסיקות עורכי דין כשכירים ופירמות של עורכי דין
כיסויים אפשריים כיסוי לעיזבון, כיסוי אובדן מסמכים, כיסוי הוצאות דיבה – ועוד