אם פתחתם עסק חדש, התקנתם מערכות מחשב בעסק קיים, החלפתם או שדרגתם את מערכות המחשב או אפילו רכשתם מחשב לשימוש ביתי, בוודאי שמעתם את המונח FIREWALL או אבטחת מחשבים, והוצע לכם על־ידי חנות המחשבים או איש התקשורת שלכם להתקין מערכת כזו. רוב הסיכויים שאכן הותקנה לכם מערכת כזו והיא פועלת ברציפות על המחשבים שלכם. אך מה בדיוק מהות המערכת ומה היא מתוכננת לעשות? סביר להניח כי המידע הזה, גם אם הוסבר לכם, לא הופנם לגמרי וחשוב לדעת ולהבין אותו.

FIREWALL

מהו פיירוול וכיצד הוא פועל?

בתי עסק רבים, משרדים, חנויות ואפילו בתים פרטיים משתמשים במערכת FIREWALL אך לא בדיוק מבינים מה משמעותה. התרגום של המונח FIRE WALL הוא חומת אש. הכוונה היא למערכת המנטרת את ההתקשרויות שלנו במחשב, כניסות, יציאות, חסימה של כאלה שאינן רצויות ואינן מזוהות והתרעה על כך. ממש כמו קירות הבית, היא שומרת על רשת המחשבים הפנימית או מחשב יחיד מפני פורצים או האקרים אשר יכולים להגיע מבחוץ, מרשת האינטרנט.

FIREWALL יכולה להיות תוכנת מחשב המותקנת עליו או חומרה נפרדת המתחברת אליו באופן חיצוני. בעסקים ובמשרדים הסינון יהיה על רשת המחשבים של העסק, והיא תסנן כל מידע הנכנס או יוצא אל הרשת הזו. ניתן גם להגדיר בה מגבלות מסוימות שיחולו על המחשבים הפנימיים. לדוגמה, מניעת גישה לאתרי פורנו.שימוש ב-FIREWALL משאיר מחוץ לרשת המחשב שלנו את כל מה שיכול לפגוע בה.

האם יש אמצעי הגנה נוספים?

אמרה מקובלת אומרת שההבדל בין חכם לפיקח הוא שחכם ידע לא להיכנס למצבים שפיקח ידע להיחלץ מהם. FIREWALL היא "החכם" באנלוגיה שלנו, והיא תדע לא להכניס "צרות" לתוך המערכת שלנו, אך אם חלילה קרה מצב שבו חדר למערכת שלו גורם שאינו צריך להיות בה, נזדקק ל"פיקח" באנלוגיה כדי שידע איך להיחלץ מהמצב. 

אמצעי הגנה נוסף וחשוב לא פחות הוא תוכנת האנטי־וירוס. התוכנה מבצעת סריקה בכל זמן שהמחשב פועל, כדי למצוא וירוסים שהגיעו אליו. כאשר היא מוצאת וירוס, היא מונעת את התקנתו על המחשב. 

לצורך המחשת הפעולות של שתי המערכות האלו ניתן דוגמה. במחשב הותקנה תוכנת FIREWALL והיא מנעה מאחד המשתמשים לגלוש לאתר שנחשד כי אינו בטוח. משתמש אחר שעבד על אותו מחשב הביא איתו דיסק־און־קי ועליו תמונות מאירוע משפחתי.

כאשר חיבר את הדיסק־און־קי תוכנת האנטי־וירוס גילתה זאת, ומנעה את פתיחת התמונות באמצעות הודעת התרעה שקפצה על המסך. שתי המערכות יחד מבצעות פעולה של הגנה והתרעה מפני פריצות ווירוסים שעשויים לפגוע במחשב, כאשר כל מערכת פועלת לשם אותה מטרה אך מכיוון אחר.

מה עושים בעת פריצה או חדירת וירוס?

מערכות ההגנה הקיימות מדורגות לפי היקף ויכולת האבטחה שלהן. אלו מערכות שמתקדמות ומשתדרגות כל הזמן, וכך גם ההאקרים והווירוסים. לכן, ייתכן מצב שבו נעשתה חדירה למחשב העסק ועכשיו יש לטפל בבעיה ולמנוע פגיעה אפילו חמורה יותר בעסק. במקרים אלו חשוב שיהיה ביטוח סייבר בחברת ביטוח. פוליסה לכיסוי אירועי סייבר לא תמנע את החדירה, אך היא תעזור לכם ותלווה אתכם בכל שלבי הטיפול והשיקום של רשת המחשבים ושל העסק.

פתרון נוסף – רכישת ביטוח סייבר לעסק

קבוצת גור מבינה את החשיבות הגדולה שיש לביטוח סייבר בעולם שנהיה תלוי יותר ויותר במערכות מחשוב, רשת האינטרנט ובעבודה ממקום מרוחק תוך התקשרות למחשב המשרדי. הקבוצה יודעת כיצד ללוות את הלקוח העסקי ולבנות לו פוליסת סייבר בהתאמה אישית, כך שתגן עליו בעת הצורך מפני הסיכונים הספציפיים עבורו. קבוצת גור בניהולו של אמנון גור תוכל לתת לכם מענה ומידע מפורטים בנושא ביטוח סייבר ולדאוג שהעסק שלכם לא יישאר חשוף לעולם.

0 / 5. 0