תיקון 190 לפקודת מס הכנסה הינו האופציה הקיימת המשתלמת והאיכותית הקיימת היום, עבור גמלאים המעוניינים להפקיד את כספיהם בקופת גמל שתהא נזילה מחד ותאפשר להם לחסוך כספיהם מאידך. משרד האוצר ומס ההכנסה, יזמו את תיקון 190 לגמלאים בשנת 2012, זאת במטרה להחזיר את קופות הגמל לשוק החוסכים, ולאפשר לגמלאים לקבל שרשרת תנאים והטבות מיסוייות בעת תקופת חסכון הכספים. תיקון 190 כספי נפטר מעניק הטבות מיסוייות ליורשים במקרה בו החוסך בפוליסה נפטר חלילה. ההטבות פירושן בחלק מהמקרים תשלום מיסוי מופחת או אף ביטול תשלום על המס. לפניכם מדריך מפורט עבור תיקון 190 כספי נפטר.

האם קיימים היתרונות בקופות הגמל תיקון 190?

קופות גמל המושתתות על תיקון 190 לפקודת מס הכנסה, מהוות אפיק חסכון יעיל ואפקטיבי ביותר עבור הפורשים לגמלאות. תוכלו להפקיד כספכם בקופת גמל לפי תיקון 190 במידה ומתקיימים עבורכם התנאים הבאים – הינכם מעל גיל 60, יצאתם זה מכבר לפנסיה ויש ברשותכם קצבה חודשית על סך של 4,525 שקלים חדשים (בתוקף לשנת 2020). במידה ושורת התנאים הללו תקפה עבורכם – ברכותינו, יש ברשותכם את תנאי הסף הדרושים להפקדת חסכון בקופת גמל לפי תיקון 190. תיקון 190 מעניק שלל הטבות מגוונות ואטרקטיביות ביותר עבור החוסכים בקופה ובכללן –

 • תשלום דמי ניהול מופחתים לעומת מוצרי חסכון הדומים במתווה שלהם.
 • במידה והחוסך ייבחר למשוך את הכספים המופקדים בקופת הגמל כקצבה חודשית, הוא יהיה פטור מתשלום מס על הכספים אשר נצברו בקופה.
 • תשלום המס עבור רווחי ההון אשר נצברו בקופת הגמל, יישולם אך ורק בעת משיכת הכספים מתוך הקופה, הטבה גדולה וחסכון כספי עצום.
 • מעבר חלק וללא בירוקרטיה בין מסלולי השקעה מגוונים בקופת הגמל.
 • האפשרות להשקעה באפיקים חדשים ומסעירים אשר כבדרך כלל אינם פתוחים להשקעה במוצרים מקבילים בקטגוריה.
 • האפשרות לקבל  הלוואה בתנאים מעולים כנגד הכספים הצבורים בקופת הגמל לפי תיקון 190.
 • ניוד בין מסלולים שונים בקופת הגמל ללא השלכות כלכליות ומיסוייות, (החופש להחליט בכל עת נתון בידיכם).

הטבות כספים מיוחדות הקיימים על פי תיקון 190

נוסף על שלל ההטבות הללו, ישנן הטבות ספציפיות הנוגעות לקופת הגמל לפי תיקון 190 כספי נפטר, ולפיהן זכאים היורשים בקופת הגמל להטבות רבות אף הם –

 • ראשית, חשוב לציין כי החוסך בקופת הגמל לפי תיקון 190רשאי להגדיר יורשים בפוליסת קופת הגמל לפי רצונו והתהליך של קבלת הכספים על ידי היורשים הינו יחסית פשוט ונטול בירוקרטיות סבוכות.
 • שנית, במקרה של פטירת החוסך בקופה לפני הגיעו לגיל 75, היורשים יקבלו פטור מוחלט ממס על הסכום הצבור בקופת הגמל.
 • במקרה של פטירת החוסך בקופת הגמל לפי תיקון 190 אחרי הגיעו לגיל 75, היורשים בקופת הגמל, יזכו לקבל פטור מוחלט ומלא, מתשלום מס על הסכום אשר נצבר בקופה, זאת במידה והוא יוענק להם כקצבה.
 • במקרה של משיכה הונית של הכספים הצבורים בקופה על ידי היורשים, הם יזכו לתשלום מופחת ממס על הרווחים – תשלום של 15% בלבד ולא 25% נומינלי כפי הנהוג.

כך שלמעשה תיקון 190 כספי נפטר, מאפשר העתקה כמעט מלאה של ההטבות המיסוייות המוצעות לחוסך בקופת הגמל ליורשים המוגדרים על ידו בקופה. ובנימה אישית יותר – מדובר באופן הנכון והאחראי ביותר המוצע בעולם הביטוח כיום, עבור גמלאים הדואגים להיטיב עם יורשיהם החוקיים.

מדריך תיקון 190 כספי נפטר

0 / 5. 0