במידה והנך מעוניין להתחיל לחסוך כסף ולהשקיעו בתבונה למען עתיד כלכלי בטוח – המאמר הבא הינו עבורך. בשוק קיימים סוגי פוליסת חיסכון וקופות גמל רבות, ואנו נעשה מעט סדר בעיקרי הדברים על מנת שתוכל לקחת החלטה נבונה. ראשית נסביר מהי קופת גמל, מדובר למעשה במוצר חסכון לטווח הארוך או לטווח הבינוני. ניתן להפקיד בקופת הגמל כספים בהוראת קבע או באופן אחר לבחירתך. במידה וצברתם כספים באחת מסוגי קופות הגמל השונות עד שנת 2008, תוכלו למשוך את כספכם כסכום חד פעמי. החל משנת 2008 ואילך, תוכלו למשוך כספים גם כקצבה חודשית. כמו כן תוכלו להעביר את הכספים שנצברו בקופת הגמל לביטוח מנהלים או לקרן הפנסיה שברשותכם.

 סוגי קופות הגמל מציעים מסלולי השקעת כספים מגוונים מאוד כגון: מסלול אגרות חוב, מסלול מניות, מסלול סולידי וכמובן שישנה תמיד האפשרות לשילוב חכם בין מסלולים (סולידיים ומנייתיים לדוגמה). חשוב מאוד לציין כי סוגי קופות הגמל השונות אינם כוללים אף כיסוי ביטוחי, במקרה של אירוע בריאותי למשקיע.

ההבדלים בקופות הגמל

סוגי קופות הגמל, רבים ומגוונים והן מותאמות עבור צרכים שונים של קופת גמל לשכירים – ההפרשות מתבצעות על ידי פיקדון חודשי הן של המעסיק והן של העובד. קופת גמל לעצמאים – ההפרשה מתבצעת על ידי החוסך העצמאי בלבד. קופת גמל אישית לפיצויים – ההפרשות מתבצעות על ידי המעסיק בלבד, והן מופנות עבור מתן פיצויים לעובד במקרה של פיטורים.

קופת גמל מרכזית לפיצויים – קופת גמל של המעסיק שמטרתה כספים אשר יבטיחו את זכויות עובדיו. כל הכספים מופקדים באופן מרוכז. קרן השתלמות – ההפרשות מתבצעות הן מטעם המעסיק והן מטעם העובד, ההפרשה על ידי המעסיק הינה גבוהה ומועברת דרך תלוש השכר של העובד. קרן השתלמות לעצמאים – כשמה כן היא, מיועדת עבור הפקדות כעצמאי.

קופת גמל למחלה – קופת גמל עבור מעסיק המפריש כספי מחלה עבור עובדיו. קופת גמל למטרות שונות – הפרשות של המעסיק ועל שמו עבור הבראה, חגים ועוד. קופת גמל להשקעה לפי תיקון 190 של מס ההכנסה – מוצר פנסיוני בעל שורת הטבות מס ייחודיות עבור הפורשים לגמלאות. המציעה תנאים אטרקטיביים במיוחד ושורת הטבות גם ליורשים. חשוב לציין כי כל סוגי קופות הגמל מציעות הטבות מיסוייות. הטבות אלו מתעדכנות חדשות לבקרים ובהחלט רצוי לוודא אילו מהן בתוקף בעת בחירת קופת הגמל הרצויה עבורכם.

כיצד תבחרו מבין שלל סוגי קופות הגמל?

ההבדלים בין קופות הגמל השונות המוצעות בשוק הם במסלולים השונים אותם מציעות הקופות, בתשואה, בדמי הניהול ובחברה המנהלת את הקופה. על כן חשוב מאוד להתייעץ עם גורם מקצועי מוסמך ומהימן בעת בחירת הקופה הנכונה עבורכם.

כמובן שגם במידה והצטרפתם לקופת גמל מסוימת, ואינכם מרוצים, תוכלו להעביר את כספיכם לקופה אחרת, תוך שמירה על הוותק אשר נצבר בקופה. חשוב מאוד להבין מהי הנזילות בכל קופה וכמו כן מהם גובה דמו הניהול המוצעים לכם – מדובר בפקטור קריטי שמשמעותו עשויה להסתכם בכסף רב. צוות המומחים של קבוצת גור ביטוח, ישמח להעמיד לרשותכם את מיטב המומחים שלנו, אשר יסייעו לכם בבחירת קופת הגמל הנכונה עבורכם.

5 / 5. 1